Kāpēc visi cilvēki nesaslimst ar COVID-19? Visa sāls, iespējams slēpjas gēnu līmenī

Pandēmijas  ietekme var būt dažāda: vairākas valstis stipri cieš no pandēmijas, citās – situācija ir mierīgāka. Daudzi cilvēki slimību pārcieš pat bez simptomiem, citi nonāk intensīvajā terapijā, bet vēl citi zaudē dzīvību.

Viens no iespējamiem izskaidrojumiem ir ģenētiskā predispozīcija vai pretestība. Iespējams, ka attiecīgā cilvēka DNS satur mutācijas, kas kavē vai – tieši otrādi – atvieglo vīrusa iekļūšanu ķermenī, vēsta portāls ria.ru.

Epidemiologs Andrea Ganns no Helsinku universitātes Molekulārās bioloģijas institūta martā aizsāka projektu, lai pētītu pacientus ar COVID-19 (COVID-19 Host Genetics Initiative). Tagad viņam ir pievienojušās 158 pētnieku grupas no visas pasaules, tostarp Krievijas.

Daži speciālisti analizē atvērto genomu datu bāzes, identificējot inficētus cilvēkus, citi vāc paraugus no pacientiem pandēmijas īpaši skartajos reģionos, vēl citistrādā ar DNS paraugiem, kas jau ir to rīcībā.

“Mēs lūdzām pacientiem, kuri veica ģenētiskos testus, atbildēt uz dažiem jautājumiem – vai viņi bijuši inficēti ar koronavīrusu, cik smaga viņiem bijusi šī slimība, vai bijuši riska faktori, kas sarežģīja tās gaitu.

Mēs plānojam apkopot apmēram simts tūkstošus anketu. Globālais mērķis ir zinātniska publikācija par to, kāda ir Krievijas iedzīvotāju ģenētiskānosliece uz inficēšanos ar koronavīrusu,” komentēja medicīniski ģenētiskā centra“Genotek” izpilddirektors Valērijs Iļjinskis.

Lasi vēl: Piemiņas koncerts televīzijas tiešraidē

Centrs izmanto mikroshēmas, kuras ieteicis konsorcijs “COVID-19 Host Genetics Initiative”. Tie ļauj vienlaikus nolasīt 650 tūkstošus genoma sekvenču – tās, kuras mainīgas vairāk nekā vienam procentam iedzīvotāju.

“Man nav zināms, ka kāds būtu izpētījis pietiekami daudz paraugu un izdarījis noteiktus secinājumus. Pagaidām viss apstājas pie spekulatīvām hipotēzēm bez reāliem eksperimentiem un statistiskās nozīmības pārbaudes,” uzsvēra Iļjinskis.

Avots:

ria.ru

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

Pievienot komentāru