Latvijā sākas sējas darbi

Sausākajos Kurzemes un Zemgales laukos jau sākušies pavasara sējas darbi. Lai gan saimniekiem daļā lauku būs jāpārsēj rapsis, graudaugi ziemu pārcietuši labi, un tos vajadzēs piesēt vien tur, kur rudens lietavās tie izslīkuši, liecina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības speciālistu veiktie sējumu apsekojumi.

Rapsis cietis visvairāk, jo ir visjutīgākais ziemošanā, tam nepatīk arī ilgstošs mitrums un peļķu klātbūtne, kāda vērojama uz laukiem, sākoties pavasarim, norāda LLKC augkopji. Oskars Balodis, LLKC Augkopības nodaļas vadītājs: “Sējas darbi šonedēļ varētu sākties arī sausākos laukos Vidzemē un Latgalē. Šajos reģionos paredzama vasarāju sēja ļoti lielos apmēros, jo rudenī ievērojamas platības palika neapsētas ar ziemājiem. Tādēļ sējas darbi noteikti turpināsies visu aprīli. Pirmos sēs zirņus un pupas, tad graudaugus un nobeigs ar vasaras rapsi.”

Kurzeme. LLKC augkopības konsultanti ieskicē visai raibu situāciju reģionos. Kuldīgas pusē vietās, kur uz lauka stāvēja ūdens lāmas, izdzīvojis neesot nekas: “Tomēr parādoties saulītei, ziemāju laukos beidzot varēja saskatīt zaļo krāsu! Tādēļ pašlaik ļoti aktuāls ir jautājums, kad varēs tikt uz lauka, lai augiem iedotu mēslojumu. Ar bažām vērojam rapšu laukus, kurus ziemā meža zvēri noēda tik zemu, kā vēl nekad – nevar zināt, vai tur rapsis ataugs,” skaidro LLKC Kuldīgas biroja augkopības konsultante Daiga Mellere. Liepājas un Saldus pusē ziemāji, ziemas mieži, rudzi, ziemas kvieši, lai gan vietām izslīkuši un lielā mitruma dēļ nav pat sadīguši, kopumā pārziemojuši ļoti labi. Saimnieki, kuri Lieldienās paspēja uz laukiem izsēt mēslojumu, nu jau var redzēt, ka augi no sarkaniem pārvēršas zaļos un sāk augt. Viss kārtībā ir Nīcas pusē, kur jau sākusies veģetācija un rapsis labi pārziemojis, bet bēdīgāk izskatās Saldus pusē – ir lauki, kuri ir pilnīgi “pelēki”, – veģetācija vēl nav sākusies, un lauki ir ļoti mitri.

Latgale. Pēc lielajiem rudens plūdiem arī Latgales lauki ir raibi, – ziemas kvieši, lai arī vēl nav sacerojuši, tomēr ir pārziemojuši. Rēzeknes pusē ziemas rapsim izdevies pārziemot, bet vēl tas ir salīdzinoši mazs – tikai 5-6 lapas. Daudzos laukos sējumus paretinās ilgi stāvošās peļķes, kuru vietā, kad tās izžūs, saimnieki varēs piesēt vasarājus. Pagaidām gan nav skaidrs, kad šajos zemes gabalos varēs uzbraukt ar tehniku, lai tos atbilstoši apstrādātu.

Vidzeme. Liels mitrums joprojām valda Gulbenes pusē, kur lauku darbi sākušies tikai ganību un zālāju ecēšanā. “Mēslojumu nevar izsēt, jo lauki pārlieku mitri. Augu veģetācija atjaunojusies tikai dienvidu nogāzēs. Ļoti vēlu – 26. oktobrī sētie bioloģiskie ziemas rudzi pašlaik ir līdz zemei brūni, bet vidus – zaļš, un izskatās, ka dzīvos, cerošanas nav,” stāsta Inga Freimane, LLKC Gulbenes biroja augkopības konsultante. Savukārt Madonas pusē pēc trim saulainajām dienām zaļu krāsu sāka rādīt pārziemojušie ziemas kvieši. Arī ziemas rapši izskatās labi, parādās baltās saknes un zaļas lapas.

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

Pievienot komentāru